Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Integracioni procesi u jugoistočnoj Evropi". Rad ima 5 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

INTEGRACIONI PROCESI U JUGOISTOČNOJ EUROPI

UVOD

Posmatrajući protekli period možemo konstatovati da međunarodni ekonomski odnosi postaju sve složeniji. Razvoj ekonomskih i tehnoloških snaga, političkih događaja, kriza, ratova i sl. Značajno su uticale na međunarodne odnose. U svemu tome na značaju dobivaju i ekonomske integracije u svijetu, koje su danas predmet izučavanja mnogih teoretičara.

„U savremenom značaju međunarodna ekonomska integracija najčešće se odnosi na institucionalna povezivanja zemalja u regionalnim razmjerama, prevashodno putem liberalizacije njihove međusobne razmjene.“ ( Snježana Brkić „Savremeni integracioni procesi u svjetskoj privredi: uzroci, karakteristike i tendencije“ Sarajevo 2002. g)

Spajanje pojedinačnih privreda više zemalja u jednu potpuniju međunarodnu cjelinu, počinje već nakon Drugog svjetskog rata. Od tog vremena razvoj integracionog povezivanja se odvija neprekinutim tokom i to praktično u svim dijelovima savremenog svijeta.

Integracioni procesi u svojoj osnovi su jedna progresivna historijska pojava. Može se reći da je osnovna ideja vodilja – stvaranje maksimalno liberalne tržišne privrede. Značajno je napomenuti tri momenta:

Liberalistička privreda koja vodi podjeli rada i razmještaju potencijala koji odgovaraju zakonitostima tržišne privrede, a te zakonitosti neminovno dovode do neravnomjernosti u ekonomskom razvoju, pa i do značajnih nestabilnosti.

Odnos integracija i optimalne društvene podjele rada. Ukoliko je polazno stanje bliže potencijalnom optimumu, utoliko je integracioni poduhvat prihvatljiviji i lakše ostvariv. Ukoliko se ova dva momenta međusobno više udaljavaju integracioni proces postaje komplikovaniji, i kao takav manje privlačan.

Diskriminacioni karakter integracija. Pitanje koje se povodom ovoga postavlja jeste da li jedna integracija bilo kojeg tipa može uopšte postojati, a da istovremeno ne bude diskriminacionog karaktera. U pravilu je nemoguće jer se one i stvaraju prvenstveno radi zaštite i favorizovane interesom njenih unutrašnjih snaga.

Integracioni proces danas obuhvata sve zemlje svijeta. Ne samo da je evidentiran trend povećanja novih integracija, već i trend proširivanja postojećih, daleko bržim tempom i u daleko bržoj mjeri nego što je to ranije bilo uobičajeno. Razlog za takav trend u svijetu gdje je veoma izražena međuzavisnost nacionalnih privreda, kada se nijedna zemlja ne može razvijati u izolaciji i kada nijedna zemlja ne može biti ravnodušna prema dešavanjima u svom okruženju.

UVOD 2:

Ideja o integrisanju evropskih država stara je vjekovima – jos u XIV vijeku Pierre Dubois predlagao je formiranje „Evropske konfederacije“. Ideja se zatim ispoljavala u raznim oblicima – kreiranja „Evropske armije“(XVII vijek) do „Sjedinjenih Evropskih Država“ iz 20-tih godina XX vijeka (austrijski lider C.C. Kalergi, 1923.). Ideja je živjela u djelima i govorima filozofa, političara i ekonomista. Osnovni razlog njene dugovječnosti bila je neprestana potreba za postizanjem trajnog mira u Europi. Razlog je, dakle, bio prevashodno politički. Ekonomski razlozi bili su više dopunski faktor koji je doprinio nastajanju evropske integracije, a proizilazili su iz tradicionalnog veličanja slobodne trgovine i Smithovog argumenta da je „podjela rada ograničena širinom tržišta“. Evropske države, smatrali su pobornici Smithove argumentacije, nisu više dovoljno velike da bi konkurisale jedna drugoj na svjetskom tržištu i stoga se moraju ujediniti da bi preživjele. Kao polazna tačka, tačka nastajanja i daljeg širenja evropske integracije, predviđeno je razvijeno podrućje Zapadne Europe.

...

 

--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!